TENIS STOŁOWY

Tenis stołowy (znany jako ping-pong) – gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

Według najnowszych badań naukowych: neurofizjologów, psychologów, socjologów, tenis stołowy to:

• sport sprzyjający rozwojowi mózgu (dr Daniel G. Amen),
  • sport rozwijający koordynację ciała i umysłu (prof. Pamela Tsang),
  • sport służący zachowaniu cech młodości (dr Win Wenger),
  • sport bardzo widowiskowy, medialny, globalny, olimpijski,
  • sport bardzo mało urazowy,
  • sport fantastycznie rozwijający szybkość, zwinność, precyzję ruchów.

Szczegółowe przepisy gry dostępne na stronie Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Czas rozgrywki nie jest ograniczony. Aby wygrać set, należy zdobyć 11 punktów (zmiana serwującego co 2 serwy). Przypadek 10:10 opisany jest niżej.

Rozpoczęcie gry

Rozpoczęciem akcji w tenisie stołowym jest podanie (serwis) jednego z zawodników. Na najwyższym poziomie o tym, kto rozpocznie grę decyduje rzut monetą. Zwykle jednak odbywa się w ten sposób, że sędzia lub któryś z zawodników losuje piłkę schowaną w jednej ręce lub pod stołem. Ten, kto wylosuje ma prawo wyboru – może albo sam pierwszy serwować, wybrać odbiór (czyli przekazać pierwszeństwo podawania przeciwnikowi) lub zmienić połowę stołu. Każdy z graczy serwuje po dwa razy na przemian, a gdy stan gry wyniesie 10:10 od tego momentu po razie, aż do uzyskania przez jednego z zawodników 2-punktowej przewagi (koniec seta). Od kilku lat zawody rozgrywa się wyłącznie do 11, ale już nie do dwóch lub trzech wygranych setów, a do trzech lub czterech.

Serwis

Aby poprawnie zaserwować, należy podrzucić piłeczkę na przynajmniej 16 cm, nie wolno uderzyć piłki nad powierzchnią stołu a także nie wolno jej zasłaniać żadną częścią ciała. Serwis w dużej mierze oddziałuje na przebieg późniejszej akcji – mówi się, że serwis jest dobry wówczas, kiedy return przeciwnika będzie zgodny z zamierzeniem serwującego. Pozwala to na przygotowanie się do ataku np. do wykonania Top spina. Serwis powinien być jak najbardziej rotacyjny, powinien też za każdym razem zaskakiwać rodzajem i kierunkiem rotacji.

Przyznawanie punktu

Punkty są przyznawane za błędy w grze:

za pozwolenie, by piłka odbiła się dwa razy na jednej połowie,
za nieodbicie piłki, która raz odbiła się na jednej połowie,
gdy piłka po odbiciu rakietką odbije się jeszcze raz od naszej połowy,
za podwójne odbicie piłki; należy pamiętać, że według przepisów wolno odbić piłkę ręką do nadgarstka, choć przepisy odnośnie tego są różnie interpretowane przez sędziów,
za odbicie piłki jakąś częścią ciała (nie dotyczy ręki do nadgarstka, która trzyma rakietkę),
za odbicie piłki w ten sposób, że nie dotknęła połowy stołu przeciwnika,
za odbicie piłki bez uprzedniego odbicia się jej na naszej połowie (czyli odbicie piłki „z powietrza”, co jest dozwolone w tenisie ziemnym),