SQUASH

Strefa SQUASH to idealne miejsce zarówno dla pasjonatów gry w squasha, osób grających amatorsko, jak i tych wszystkich, którzy szukają nowego pomysłu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Squash jest grą dla dwóch osób i polega na naprzemiennym odbijaniu piłeczki o ścianę. Gra toczy się na specjalnym korcie, zamkniętym z czterech stron ścianami. Do gry używa się specjalnych rakiet, które mają wbudowane elementy tłumiące drgania oraz czterech rodzajów piłek.

Cechą squash’a, która niewątpliwie przemawia na jego korzyść, jest możliwość gry niezależnie od warunków pogodowych oraz pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W trakcie 30 minutowej gry w squash’a znacząco poprawia się praca serca i płuc. Szybkie wymiany i nieustanne bycie w ruchu znakomicie wpływają na siłę oraz wytrzymałość ciała, podczas gdy praca dynamiki i statyki ciała zwiększa jego gibkość, poprawiając umięśnienie pleców i brzucha.

SKRÓCONE ZASADY GRY W SQUASH’A

Szczegółowe przepisy gry dostępne na stronie Polskiej Federacji Squash’a

Punktacja
Mecz prowadzony jest do wygrania większości z pięciu setów. Każdy set prowadzony jest do momentu zdobycia przez jednego z zawodników 11 punktów. Wyjątkiem jest stan remisowy np. 10:10 – gramy do 12 itp.

Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem meczu zawodnicy mają prawo do 5 min. rozgrzewki. W trakcie tej rozgrzewki rozgrzewana jest także piłka.

Serwis
Gra rozpoczyna się od serwisu granego przez zawodnika wybranego losowo. Każdy serwis jest równoznaczny ze zdobyciem punktu przez zawodnika serwisującego lub odbierającego. W kolejnych setach pierwszym serwującym staje się zawodnik wygrywający poprzedniego seta.

Odbiór
Prawidłowy odbiór piłki po serwisie polega na odbiciu piłki przed podwójnym zetknięciem z podłogą
i uderzeniu w przednią ścianę kortu.

Rozegranie piłki
Po udanym serwisie piłka jest rozgrywana do momentu niepoprawnego odbioru.

Przeszkadzanie
Zawodnik odbierający powinien mieć swobodę ruchów, dlatego też przeciwnik nie powinien mu w tym przeszkadzać.